Danes se že skoraj vsi odločijo za bioklimatsko pergolo, saj ima poleg svojega estetskega videza še kar nekaj ostalih prednosti. Ker imajo bioklimatske pergole prilagodljive lamele so idealne, saj lahko sami uravnavamo količino sonca, ki ga želimo spustiti na našo teraso. Tako smo pravzaprav lahko pripravljeni na vse vremenske pogoje.
Tudi pred dežjem, kar pa nam lahko podaljša uživanje na naši terasi in svežem zraku. Zaradi svoje sestave in njenih lamel, pravzaprav sami dosežemo neko naravno ventilacijo, kar pa nam lahko olajša pri umetnem hlajenju. Ker pa je estetsko zelo dovršena, jo danes lahko res dobimo v najrazličnejših stilih, barvah in materialih, tako da lahko res jo prilagodimo, da bo ta bila usklajena z našim domom in samo teraso. Vzdrževanje bioklimatske pergole je tudi zelo preprosto, saj so že sami materiali izbrani tako, da so odporni na zunanje vremenske vplive, Zato nekega dodatnega dela niti ne zahtevajo. Je pa res, da bioklimatske pergole na konec koncev, niti niso tako poceni. Zato pa drži, da povečajo vrednost naše hiše. So pa bioklimatske pergole odlična rešitev za preživljanje časa na prostor, saj konec koncev tudi to vpliva na naše počutje in kvaliteto življenja, zato pa je res odlična investicija za udobje in estetiko doma, oziroma našega zunanjega prostora. A vseeno bioklimatske pergole zahtevajo kar nekaj pogojev.
Predvsem je pomemben prostor, ki bi bil namenjen naši novi pergoli. Zraven tudi moremo upoštevati tudi bližino drugih struktur, bodisi naših ali od sosedov. Velikokrat se pojavijo kakšna rastlinja, ki pridejo v napoto. Drevesa, grmičevje, na primer. Včasih niti ni napačno preveriti gradbena dovoljenja, še posebej če bi bioklimatske pergole postavili na streho, saj se potem ta šteje v višino objekta. Prav tako takšne pergole zahtevajo ustrezno podlago, da podpira težo same pergole. To je lahko kakšen beton, kamen. V nasprotnem primeru, je potrebno ustrezno pripraviti in prilagoditi teren.
Nato pa se lahko še poglobimo v usmerjenost senčenja in usmerjenosti lamel pergole, da lahko čim bolje izkoristimo naravno svetlobo v vseh letnih časih.