»Okno avtomobila ni pokrov smetnjaka«

Brezje - V soboto, 25. aprila, nekaj dni po rojstnem dnevu našega modrega planeta, smo tudi gledališčniki KUD Dolomiti Dobrova s prijatelji počistili nesnago ob glavni cesti med Brezjem in Dobrovo.

Kot se za prave prostovoljce spodobi, smo David, Jani, Miha, Nataša, Robi, Tina, Tilen in Urša na sončno sobotno popoldne zavihali rokave in v nekaj urah napolnili štiri velike vreče plastenk, steklenic, pločevink, cigaretnih škatlic ter mnogih drugi smeti, ki jih nekateri potniki po prelepi Horjulski dolini brezbrižno mečejo skozi okno avtomobila, ne da bi prej pomislili, da smeti niso del narave in da traja mnogo desetletij ali celo stoletij, preden se le te razkrojijo.

Čeprav nam vloženega truda ni nihče plačal, smo imeli po opravljeni čistilni akciji občutek, da smo opravili naravi in družbi koristno delo, in prešeren nasmeh na obrazu, ki nam ga nihče ni mogel zbrisati. Predvsem pa smo bili bogatejši za izkušnjo in tako nekateri udeleženci čistilne akcije bralkam in bralcem Našega časopisa sporočamo:

Tina: »Ne mečite cigaretnih škatlic skozi okno avtomobila!«

Jani: »Pa piksn od pira! Okno avtomobila ni pokrov smetnjaka.«

David: »Pa akumulatorjev tud' ne meč'te skozi okno!«

Miha: »Gume pustite pri vulkanizerju. Če se ustavite v McDonald'su, smeti vrzite v koš, ne skozi okno avtomobila! Ne čistite svojega avtomobila med vožnjo, to raje počnite doma.«

Urša: »Ja, čiščenje avtomobila med vožnjo je bolj nevarno kot telefoniranje med vožnjo (če ni prostoročno). S telefoniranjem med vožnjo ogrožate sebe in druge udeležence v prometu. S čiščenjem avtomobila med vožnjo pa ogrožate sebe in druge udeležence, predvsem pa ogrožate okolje.«

Nataša: »Kako bi se vi počutili, če bi vam mimoidoči metali smeti na dvorišče? Verjetno ZGROŽENO. Prav tako se počuti narava z vsakim odpadkom, ki prileti iz naših rok.«

Urša Remškar

Foto: Nataša Tehovnik